Ei conduceau țara la Mineriada din 13-15 iunie 1990

Ei conduceau țara la Mineriada din 13-15 iunie 1990
Scriem și vorbim despre Mineriada din 13-15 iunie 1990 de 30 de ani. Să ne amintim și care a fost componența Guvernului Roman la acea dată. Acești oameni au gestionat situația atunci și au luat decizii.
  • Ministrul minelor

Nicolae Dicu (2 ianuarie – 28 iunie 1990)

  • Ministrul poștelor și telecomunicațiilor

General Stelian Pintilie (2 ianuarie – 28 iunie 1990)

  • Ministrul geologiei

Ioan Folea (2 ianuarie – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin reorganizarea Centralei Departamentale a Geologiei care se desființează prin Decret CFSN nr. 9/1990.

  • Ministrul transporturilor

Corneliu Burada (2 ianuarie – 28 iunie 1990)

  • Ministrul industriei lemnului

Ion Râmbu (14 ianuarie – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin reorganizarea Ministerului Industrializării Lemnului și Materialelor de Construcții care s-a desființat, prin Decretul CFSN nr. 55/1990.

  • Ministrul construcțiilor

Alexandru Dimitriu (18 ianuarie – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin reorganizarea Ministerului Construcțiilor Industriale și preluarea activității de producere a materialelor de construcții și instalații de la fostul Minister al Industrializării Lemnului și Materialelor de Construcții (cf. Decret CFSN nr. 30/1990).

  • Ministrul apelor, pădurilor și mediului înconjurător

Simion Hâncu (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin reorganizarea Consiliului Național al Apelor, Ministerului Silviculturii și Consiliului Național pentru Protecția Mediului Înconjurător care s-au desființat (prin Decretul CFSN nr. 11/1989).

  • Ministrul turismului

ad-int. Mihai Lupoi (2 – 14 ianuarie 1990)

Mihai Lupoi (14 ianuarie – 7 februarie 1990)

7 februarie 1990 – Mihai Lupoi a fost destituit din funcție.

  • Ministrul sănătății

Dan Enăchescu (8 ianuarie – 28 iunie 1990)

  • Ministrul muncii și ocrotirilor sociale

Mihnea Marmeliuc (5 ianuarie – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin reorganizarea Ministerului Muncii care se desființează, Decret CFSN nr. 23

  • Ministrul sportului

Mircea Angelescu (30 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)

Minister nou înființat prin Decretul CFSN nr. 27/1989.

Foto: Victor Roncea.

Imagini exclusive din Expoziția „Fenomenul Piața Universității – 30 de ani”, deschisă de azi la Palatul Suțu

Recomandarile noastre