Filarmonica ”George Enescu” online. Ce concert urmează
Joi, 18 iunie 2020, de la ora 19.00, în cadrul stagiunii online, Orchestra Simfonică a Filarmonicii ”George Enescu”, condusă de Gabriel Bebeșelea, va avea în program Simfonia nr.3 în mi bemol major, ”Eroica” de Ludwig van Beethoven și Simfonia ”Harold în Italia” de Hector Berlioz – solist violistul Răzvan Popovici.
Aceasta din urmă este o lucrare simfonic-concertantă foarte rar prezentă în sălile de concert. ”Spiritul imaginativ, dinamic al şefului de orchestră Gabriel Bebeșelea a întâlnit vibraţia sensibilă a comunicării virtuoze pe care o animă violistul solist Răzvan Popovici; dar şi buna participare a întregului colectiv orchestral. Aici s-a concentrat întreaga energie a muzicienilor performeri, dirijor şi membri ai ansamblului“, afirmă criticul muzical Dumitru Avakian
Joi seara, va fi prezentată înregistrarea concertului din 22 februarie 2019. Aceasta va putea fi ascultată pe canalele online ale Filarmonicii „George Enescu“: site pe pagina de Facebook și pe canalul YouTube.
Parteneri ai evenimentului sunt Institutul Francez și Forumul Cultural Austriac, înregistrările fiind transmise și pe paginile de Facebook ale acestor institușii. Accesul pe aceste canale online va fi gratuit, joi seară, pentru toți iubitorii muzicii, transmit reprezentanții Filarmonicii ”George Enescu”.
Dirijorul concertului, Gabriel Bebeșelea este dirijor principal al Filarmonicii de Stat ”Transilvania” Cluj-Napoca și are o carieră internațională care cuprinde concerte dirijate la pupitrul unor importante orchestre ale lumii:
Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Barcelona Symphony Orchestra (OBC), Orchestre National du Capitole de Toulouse, Konzerthausorchester Berlin, Filarmonica Arturo Toscanini, Orchestra Naţională Filarmonică Rusă, Singapore Symphony Orchestra ș.a. În România, dirijează constant orchestre precum Filarmonica ”George Enescu”, Orchestra Naţională Radio, Orchestra de Cameră Radio și Filarmonica de Stat Sibiu.
Sursa foto: Ionuț Macri
Face parte din echipa Rețete și vedete încă de la lansarea publicației, în 2020, aducând cu ea o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, la Evenimentul Zilei, dar și în agenții de presă internaționale (Agence France Presse și Associated Press) și radio (Radio 21). De asemenea, activează cu succes și în domeniul relațiilor publice, îmbrățișând proiecte de PR cultural și de business. Este, de mulți ani, PR-ul Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara și co-fondator la o publicație unică în peisajul media național, dedicată celor mici și părinților lor, Știri pentru copii.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook