Deputatul actor Mugur Mihăescu de la AUR a făcut economii serioase pentru nunta fiicei sale. Este criticat că a devenit un Garcea adevărat

Ivona, fiica deputatului actor Mugur Mihăescu de la AUR, s-a căsătorit pe 13 iunie cu alesul inimii ei. La ceremonie și petrecere au participat apropiații, căci nunta s-a ținut într-un cadru restrâns. Atmosfera a fost una elegantă, iar mireasa a purtat o rochie albă spectaculoasă, decorată cu paiete fine și pene aplicate, accesorizată cu pantofi stiletto argintii și o coafură lejeră, care i-a pus în valoare naturalețea și trăsăturile delicate.
Fiica lui Mugur Mihăescu, Ivona, locuiește de mulți ani la Londra, a urmat studii universitare de prestigiu și și-a construit o carieră solidă departe de lumina reflectoarelor, obținând recent și cetățenia britanică.
Tată mândru, Mugur Mihăescu s-a pregătit din timp pentru nunta fiicei sale și a făcut economii serioase. Așa a ajuns să fie criticat pentru că ar fi devenit un Garcea veritabil, la fel ca personajul celebru pe care l-a jucat atâta timp.
Garcea, personajul de comedie interpretat de Mugur Mihăescu, era un polițist naiv, prost informat, ridicol, uneori abuziv prin prostie, dar cu intenții aparent bune. În timp, „Garcea” a devenit un arhetip negativ în cultura populară românească – simbolizând prostia, ipocrizia, corupția mascată sub incompetență sau populismul ieftin.
La fel ca personajul său, Mugur Mihăescu și-a atras critici, căci se comportă precum personajul său. Mai exact, deputatul AUR beneficiază de fonduri de la bugetul de stat pentru plata chiriei, la fel ca alți deputați AUR. Cu toate acestea, interpretul lui „Garcea” nu duce lipsă de proprietăți și nici de mijloace financiare.
Deputatul actor, care este și vicepreședinte al Comisiei pentru Antreprenoriat și Turism și membru în Comisia pentru Cultură, deține o avere impresionantă. Mugur Mihăescu are în proprietare o vilă de aproximativ 800 de metri pătrați în Pipera, Voluntari, trei terenuri, o șalupă, un skijet, un ceas Rolex, precum și bijuterii și tablouri în valoare estimată la 200.000 de euro.
În plus, Mugur Mihăescu deține și trei restaurante în Centrul Vechi din Capitală, printre care „St. Patrick Irish Pub & Restaurant”.
Pe lângă economiile din chiria plătită de stat, Mugur Mihăescu a „strâns cureaua” și în pandemie, când a dat afară peste 60 de oameni din restaurantele pe care le deține. Decizia, spune el, l-a „secat la suflet”.
Totuși, când vine vorba de economii și profit, Garcea nu se încurcă: prețurile în restaurantele sale sunt unele piperate. Spre exemplu, o porție de 4 mici cu cartofi prăjiți costă 49 de lei, o sumă incredibilă.
Nu este singurul fel de mâncare scump. O porție banală de mămăligă, brânză, smântână și ou ochi ajunge la 34 de lei, în timp ce o porție de cârnați împreună cu o porție de cartofi prăjiți costă 54 de lei.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook