Dumitru Dragomir a renunțat la două mari plăceri. „Până la Paște fac asta”

Combinând umorul cu sinceritatea. Dumitru Dragomir a vorbit despre câteva dintre secretele sale pentru o viață sănătoasă. Fostul președinte al LPF a dezvăluit că ține dietă până la Paște, pentru că vrea să dea jos câteva kilograme, dar tânjește două două mari plăceri.
5000 de pași zilnic și o dietă strictă și până de Paște va arăta cum își dorește. Dumitru Dragomir spune că nu se abate de la nimic și își numără caloriile.
„Am mâncat dimineața: două ouă cu două roșii cherry sau castravete și humus. Îmi place că mi-l face cineva cu usturoi. Și beau o jumătate de sticlă de chefir sau iaurt. Întreagă are 250 de calorii și nu îmi permit. Asta dimineața, 400 de calorii,” a explicat el.
De asemenea, prânzul râmâne la fel de modest, constând într-o „salată Caesar cu piept de pui și câteva anșoa din care se face crema aia.” Iar seara, fostul președinte al LPF optează pentru „o supă, ori o salată de caracatiță micuță, ori un carpaccio de vită sau de pește.”
Pentru că mai sunt două săptămâni până la Paște când vrea să aibă 95 de kilograme, Dumitru Dragomir a renunțat temporar la plăcerea sa de 50 de grame de pălincă, conștient că „au 500 de calorii.”
„Pot să mănânc două nuci și să beau o pălincă, dar nu sunt nebun la cap să fac asta și atunci am renunțat. Până la Paște fac asta. Trebuie să dau jos 9-10 kilograme să ajung la 95 de kilograme”, a mai spus acesta.
Are însă două mari plăceri după care tânjește, dar în acest moment, nimic nu-l abate de la drumul său.
„Îmi doresc pălinca aia de prânz și o bucățică de ciocolată neagră pe care o mâncam eu după mese. Citeam azi pe profesorul Ciurea că recomandă ciocolata neagră și am auzit că nici nu îngrașă. Ai mai pomenit așa ceva? Una întreagă are 208 calorii”, susține unul dintre cei mai importanți oameni din fotbalul românesc.
În plus, la 78 de ani, Dumitru Dragomir rămâne un adept al mișcării fizice, chiar dacă recunoaște limitelele vârstei.
„Nu mai fac 10.000 de pași că sunt bătrân. Dar 5.000 de pași fac, adică aproape 4 kilometri. 10.000 e prea mult pentru mine la 80 de ani”, a declarat fostul șef al LPF.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook