Ambasadorul NATO care a uitat documente secrete în stația de autobuz, amantlâc cu asistenta. S-au mutat la reședința oficială
Un nou scandal zguduie cercurile diplomatice din Bruxelles, după ce ambasadorul Marii Britanii la NATO, Angus Lapsley, ar fi mutat o fostă stagiară italiană în reședința oficială. Relația dintre diplomatul britanic, în vârstă de 55 de ani, și asistenta sa de 29 de ani, Francesca Cortini, ar fi devenit un „secret deschis” printre oficialii NATO, stârnind îngrijorări și discuții despre conflict de interese și standarde etice.
Cei doi s-ar fi cunoscut în urmă cu aproximativ doi ani, când Cortini făcea practică la sediul NATO. Relația ar fi început după ce Lapsley s-a separat de soția sa, Gina. Surse diplomatice susțin că tânăra s-ar fi mutat în luxoasa reședință britanică din Bruxelles – un fost hotel cu cinci etaje pe care ambasadorul are dreptul să îl folosească și pe care îl împarte cu alți colegi.
Potrivit relatărilor, Lapsley s-ar fi retras recent dintr-o întâlnire la sediul NATO după ce el și Ministerul britanic de Externe au aflat că detalii despre relația sa urmau să fie făcute publice. Situația ar fi fost considerată suficient de serioasă încât să ajungă în atenția unor oficiali militari de rang înalt din cadrul NATO.

Dame Caroline Wilson, viitoarea ambasadoare a Marii Britanii la Uniunea Europeană, ar fi descris situația drept „nepotrivită”, considerând că nu este potrivit ca cei doi să locuiască împreună în reședința oficială. Cu toate acestea, după o analiză internă, NATO a stabilit că relația nu încalcă regulamentele organizației, atâta timp cât nu există un conflict de interese declarat.
Un oficial NATO a precizat că organizația cere tuturor managerilor să declare orice conflict de interese real sau perceput, dar nu interzice relațiile romantice între angajați, spre deosebire de regulile stricte din armata britanică. Doar anul trecut, fostul șef al Marinei Regale britanice, Sir Ben Key, a fost demis pentru o relație cu o subordonată.

Scandalul readuce în atenție un episod controversat din trecutul diplomatului. În 2021, în timp ce era detașat la Ministerul britanic al Apărării, Lapsley a uitat într-o stație de autobuz din Kent aproximativ 50 de pagini de documente confidențiale care conțineau locațiile secrete ale forțelor speciale britanice din Afganistan. Documentele au fost găsite ude de un trecător, iar incidentul a provocat reacții dure din partea oficialilor americani, care s-au temut că ar fi putut pune în pericol trupele aliate.
Autorizația de securitate a lui Lapsley a fost suspendată temporar, dar ulterior reinstalată după o anchetă internă. Diplomatul a continuat să ocupe funcții importante și a fost numit ambasador al Marii Britanii la NATO în aprilie anul trecut.
Ministrul britanic al Apărării, John Healey, a comentat indirect situația la un briefing NATO, afirmând că Regatul Unit se așteaptă la „cele mai înalte standarde” de la ambasadorii săi. Ministerul britanic de Externe a refuzat să comenteze cazul, invocând politica de a nu discuta chestiuni legate de personal.
Vrei să critici sau să lauzi ceva? Atunci nu ezita să ne scrii în Comentarii! Exprimă opinia într-un limbaj civilizat!
Eliza Gavrilescu s-a alăturat echipei editoriale Rețete şi Vedete în 2024, aducând cu ea peste un deceniu de experiență în presă. A colaborat și cu site-urile evz.ro și infoactual.ro. De-a lungul carierei, Eliza s-a remarcat prin modul echilibrat în care abordează subiectele, dar și prin seriozitatea și respectul față de public. Profesionalismul și atenția ei pentru corectitudinea informației se regăsesc constant în materialele pe care le semnează.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook