Ce avea în buzunare românul din Italia care a încercat să răpească o fetiță. Primele declarații ale părinților
Ușile supermarketului din Bergamo, Italia, se deschid. Mama merge mână în mână cu fiica ei de un an și jumătate spre ieșire, iar tatăl este alături, cu căruciorul de cumpărături. Nimic nu prevestea că, în câteva secunde, un român va pune în practică o tentativa de răpire a fetiței.
„Au fost momente tensionate, suntem foarte afectați”, au declarat părinții forțelor de ordine, după arestarea agresorului. Încarcerat conform dispoziției procurorului Giulia Angeleri, acesta este un bărbat de 47 de ani, român, fără domiciliu stabil. În buzunar avea pașaportul și suma de 5 euro. Nu este clarificat încă motivul bărbatului pentru tentativa de răpire a fetiței. În tentativa sa de răpire, românul a smuls atât de tare fetița, încât i-a rupt piciorul.
„Nu ne-am dat seama imediat de gravitatea situației. Mai mult decât răpire, am crezut că vrea să îi facă rău”, au declarat părinții micuței.
Bărbatul a apucat fetița de picior și a tras-o atât de violent încât i-a fracturat femurul. Tatăl fetiței a oferit primele declarații după incident. El spune că bărbatul care a vrut să îi răpească fiica este total necunoscut familiei sale.
„Mi-am dat seama că instinctul bărbatului este de supraviețuire. Să-ți vezi fiica în pericol a fost dificil și a necesitat o intervenție imediată. Nu te gândești, acționezi”, a adăugat tatăl micuței, Matteo.
Totul s-a întâmplat sâmbătă la prânz, în doar aproximativ treizeci de secunde — momente teribile surprinse de camerele de supraveghere ale magazinului Esselunga.
„Supermarketul era foarte aglomerat, nu te aștepți la așa ceva”, continuă tatăl fetiței, care inițial crezuse că bărbatul de 47 de ani s-a aplecat doar să își lege șireturile. Bărbatul, intrând, dă peste familie; apucă fetița de picior și o ridică, iar mama încearcă să o țină. Tatăl se aruncă spre bărbatul de 47 de ani, acuzat de tentativă de răpire de persoane, agravată de vârsta victimei, și de vătămare corporală, și aceasta agravată.
Lovind bărbatul în spate, tatăl reușește să-l pună la pământ, ajutat de securitatea supermarketului și de alți clienți, și să-l predea poliției.
„Am auzit țipete sfâșietoare, mama striga „fetița mea”. El ținea fetița strâns la piept, a fost trântită și ea la pământ. Bărbatul nu a cedat”, a relatat o martoră.
În urma manevrei, femurul fetiței a fost fracturat. Acum ea are piciorul în ghips, dar nu trebuie să stea în spital.
„Pot să spun că totul a mers spre bine. Fetița astăzi zâmbește chiar dacă are acest ghips și se joacă”, spune tatăl, mulțumind celor care au intervenit.
Când a fost oprit de poliție, bărbatul de 47 de ani a refuzat să vorbească. Avea în buzunar un pașaport și suma de 5 euro. Fără antecedente, nu se știe să aibă afecțiuni psihiatrice certificate. Oamenii legii au constatat că nici nu vorbește bine italiana, semn că nu este de mult timp în această țară.
Există doar câteva înregistrări de la controale la vamă, în Italia, legate de călătoriile sale. La Bergamo ar fi ajuns recent. Cu câteva zile înainte fusese verificat de poliție la intrarea într-un spital de urgență, unde venise să caute un adăpost, fără a fi agresiv. În acea ocazie ar fi cerut să fie dus în România cu ambulanța.
Incidentul a fost numit de vicecomisarul Marco Cadeddu „un episod foarte grav”, în timp a intervenit și ministrul și vicepremierul Matteo Salvini, care cere să nu se arate niciun fel de toleranță în acest caz. Pe de altă parte, primarul Elena Carnevali, din Bergamo, a vorbit despre un „context mai larg în care înregistrăm o creștere a situațiilor de fragilitate și de dificultate socială, care însă nu pot deveni infracțiuni”.
Foto: Politia Bergamo
Vrei să critici sau să lauzi ceva? Atunci nu ezita să ne scrii în Comentarii! Exprimă opinia într-un limbaj civilizat!
Face parte din echipa Rețete și vedete încă de la lansarea publicației, în 2020, aducând cu ea o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, la Evenimentul Zilei, dar și în agenții de presă internaționale (Agence France Presse și Associated Press) și radio (Radio 21). De asemenea, activează cu succes și în domeniul relațiilor publice, îmbrățișând proiecte de PR cultural și de business. Este, de mulți ani, PR-ul Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara și co-fondator la o publicație unică în peisajul media național, dedicată celor mici și părinților lor, Știri pentru copii.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook