Concertul lui Max Korzh din București, butoi cu pulbere. Mobilizare masivă a forțelor de ordine, după incidentul din Varșovia
Concertul lui Max Korzh din București, butoi cu pulbere. Mobilizare masivă a forțelor de ordine, după incidentul din Varșovia. Bucureștiul se pregătește pentru unul dintre cele mai tensionate weekenduri ale anului, înaintea concertului susținut de Max Korzh pe Arena Națională, sâmbătă pe 23 mai. Autoritățile au mobilizat efective impresionante de ordine, după ce evenimentele artistului din alte țări au fost marcate de incidente violente, iar în Capitală au apărut deja primele altercații între grupuri de fani.
Show-ul gigant programat pe Arena Națională a atras zeci de mii de oameni din România, Ucraina, Moldova, Belarus și alte state din Europa de Est, iar atmosfera din oraș a început să se încingă cu mult înainte de deschiderea porților stadionului. S-au vândut în total într-o săptămână aproximativ 42.000 de bilete, conform cifrelor vehiculate.
Tensiunile au explodat deja în Centrul Vechi al Capitalei, unde mai mulți suporteri români și ucraineni s-au luat la bătaie în noaptea de 22 mai în jurul orei 3 dimineața.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, scandalul a izbucnit după un conflict spontan între două grupuri aflate în zona localurilor din Centrul Vechi. Martorii spun că spiritele s-au încins rapid, iar mai multe persoane și-au împărțit pumni și picioare sub privirile turiștilor și ale trecătorilor.
Forțele de ordine au intervenit imediat pentru a calma situația și pentru a evita extinderea conflictului.
„În urma altercației, un bărbat în vârstă de 51 de ani, cetățean străin, a necesitat îngrijiri medicale și a fost transportat la spital.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3”, se arată în comunicatul transmis de Poliția Capitalei.
Incidentul a ridicat și mai mult nivelul de alertă în București, mai ales că autoritățile se temeau deja de posibile violențe înaintea concertului lui Max Korzh.
Autoritățile pregătesc un dispozitiv impresionant de securitate pentru concertul lui Max Korzh de pe Arena Națională, pe fondul temerilor legate de posibile incidente și al precedentului extrem de grav de la Varșovia.
Surse apropiate organizării și zonei de securitate susțin că în Capitală ar putea fi mobilizate aproximativ 10.000 de forțe de ordine în contextul concertului și al măsurilor conexe de siguranță, o cifră uriașă pentru un eveniment muzical și un semn clar că autoritățile tratează show-ul ca pe unul cu risc major.

Jandarmeria a anunțat deja măsuri sporite de securitate, controale pirotehnice și antiteroriste, precum și un dispozitiv extins de ordine publică în jurul Arenei Naționale și în zonele aglomerate ale Capitalei. De asemenea, ar urma să fie infiltrați agenți îmbrăcați civil în mulțime, pentru a ține sub control eventualele tensiuni.
Autoritățile se tem în special de introducerea de petarde, torțe și alte obiecte interzise pe stadion, după ce în București au fost deja descoperite materiale pirotehnice ascunse într-o mașină folosită de fani veniți din străinătate.
Mobilizarea masivă vine și pe fondul incidentelor grave produse la concertul lui Max Korzh din Varșovia, eveniment care s-a transformat într-un adevărat haos.
Presa internațională a relatat atunci despre confruntări violente, agresiuni între grupuri de suporteri, spargeri de bariere. În plus, oamenii au încercat să forțeze accesul, iar între fani și forțele de ordine au ieșit altercații.

După concertul din Polonia, peste o sută de persoane au fost reținute de autorități, iar cazul a provocat un scandal uriaș în presa poloneză. Situația a devenit atât de gravă încât autoritățile poloneze au început proceduri de deportare pentru mai mulți cetățeni străini implicați în incidente.
Tocmai de aceea, structurile de ordine din România încearcă acum să evite cu orice preț repetarea scenariului de la Varșovia.
Concertul lui Max Korzh din București, butoi cu pulbere. Mobilizare masivă a forțelor de ordine, după incidentul din Varșovia. Concertul lui Max Korzh a produs deja un efect uriaș și asupra hotelurilor și apartamentelor din Capitală. În ultimele zile hotelurile din Capitală au anunțat grad maxim de ocupare, iar apartamentele de Airbnb sunt și ele rezervate complet. De asemenea, prețurile pentru cazare au explodat zilele acestea.
Mai mulți proprietari de apartamente din București au profitat de cererea uriașă și au crescut tarifele semnificativ, în special în zonele apropiate de Arena Națională și Centrul Vechi. Pe rețelele sociale și pe forumuri, mulți români s-au plâns deja că au găsit cu greu camere libere în oraș, în timp ce alții au fost surprinși de numărul uriaș de turiști străini veniți special pentru eveniment.
Max Korzh este unul dintre cei mai populari artiști din spațiul ex-sovietic și are o comunitate extrem de loială de fani. Concertele sale sunt cunoscute pentru atmosfera explozivă: torțe și petarde, scandări de stadion, mulțimi compacte, dar și valuri uriașe de oameni în fața scenei.
Mulți dintre cei care îl urmăresc îl consideră „vocea unei generații”, iar evenimentele sale, care s-au lăsat deseori cu violențe, sunt descrise de fani drept adevărate experiențe colective.
În acest moment, Bucureștiul pare pregătit pentru un weekend de foc, iar concertul lui Max Korzh riscă să devină unul dintre cele mai tensionate evenimente muzicale.
Nu știm dacă organizatorii au cerut Metrorex prelungirea programului la metrou. La concertul Metallica nu au făcut-o și s-a produs haos la terminarea concertului.
Eliza Gavrilescu s-a alăturat echipei editoriale Rețete şi Vedete în 2024, aducând cu ea peste un deceniu de experiență în presă. A colaborat și cu site-urile evz.ro și infoactual.ro. De-a lungul carierei, Eliza s-a remarcat prin modul echilibrat în care abordează subiectele, dar și prin seriozitatea și respectul față de public. Profesionalismul și atenția ei pentru corectitudinea informației se regăsesc constant în materialele pe care le semnează.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook