Simona Ionescu / Redactor Șef

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”
Laura Aurelia Grigore, una dintre cele mai cunoscute stewardese de origine română, s-a prăbușit de două ori cu avionul și tot de atâtea ori a supraviețuit. Supranumită „Pisica neagră” a aviației, face acum dezvăluiri despre regretatul pilot Adrian Iovan.

Adrian Iovan a murit în ianuarie 2014, atunci când un avion care executa o cursă umanitară, a executat o aterizare forțată într-o zonă împădurită din Munții Apuseni la o altitudine de circa 1600 de metri. Atât pilotul, cât și studenta Aurelia Ion, și-au pierdut atunci viața. Ceilalți patru medici, precum și copilotul Răzvan Petrescu, au supraviețuit. 

La 11 ani distanță de la moartea lui Adrian Iovan, Laura Aurelia Grigore, denumită „pisica neagră” a aviației, face o serie de mărturisiri șocante despre pilot. Fosta stewardesă a comentat un incident care a avut loc recent, atunci când un pilot al companiei „British Airways” a zburat cu ușa de la cabina piloților deschisă. Ulterior, s-a ales cu licența suspendată și a fost concediat. 

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”
Adrian Iovan a murit în 2014, în urma accidentului aviatic din Apuseni

„Un Căpitan de la British Airways a lăsat ușa de la cabina piloților deschisă, la un zbor de la Heathrow la New York, ca familia sa să îl vadă la comenzi. Licența i-a fost suspendată și el a fost concediat”, a comentat fosta stewardesă. 

„Pisica neagră” a aviației spune că și Adrian Iovan zbura cu ușa de la cabină deschisă 

Fosta stewardesă a dezvăluit apoi o serie de incidente care l-ar fi avut în centru pe pilotul Adrian Iovan. Conform Laurei Grigore, acesta ar fi zburat de multe ori cu ușa de la cabină deschisă, inclusiv atunci când a cunoscut-o pe Romanița Iovan. În plus, mai spune „pisica neagră”, ar fi fost probleme și cu o pasageră dintr-un zbor spre Tel Aviv, care ar fi spus că nu va mai zbura niciodată cu Tarom, tocmai din cauza ușii deschise de la cabină. 

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”
„Pisica neagră” a aviației lansează acuzații la adresa lui Adrian Iovan
foto: Captură Facebook

„Iovan (RIP) a zburat vreo 2 ani după 2001 cu ușa deschisă, așa a cunoscut-o pe Romanița, până am spus eu șefilor lui că îmi iau inapt dacă îl mai văd pe plan cu mine… doar așa am reușit să nu mai zbor cu el și ușa deschisă la perete (multe reclamații de la pasageri, mai ales pe un Tel Aviv, cu el, o pasageră mi-a spus că nu va mai zbura niciodată cu compania noastră din cauza ușii deschise după 11 septembrie… dar și inima mea săraca… mai avea puțin și crăpa cu el la manșă)!!”, a spus fosta stewardesă. Momentan aceste afirmații despre Adrian Iovan nu au avut parte de vreo confirmare oficială. 

De la vizite în cockpit la reguli de securitate strictă după 11 septembrie

În aviația civilă internațională, accesul în cabina de pilotaj este reglementat strict de ICAO și de autoritățile naționale precum FAA sau EASA. După atentatele din 11 septembrie 2001, toate aeronavele comerciale au fost obligate să instaleze uși blindate și securizate, care trebuie să rămână încuiate permanent pe durata zborului. Orice excepție, cum ar fi prezența unor persoane neautorizate sau lăsarea ușii deschise, este considerată o încălcare gravă ce poate atrage suspendarea licenței și concedierea imediată a pilotului.

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”
Laura Aurelia Grigore a fost supranumită „pisica neagră” a aviației
Foto: Facebook

Înainte de 11 septembrie, regulile erau mult mai relaxate: cabina era adesea accesibilă pasagerilor, iar vizitele la comenzi erau considerate o experiență plăcută pentru cei interesați de aviație. După atentate însă, regula s-a schimbat radical, accentul mutându-se pe securitate absolută. Dacă odinioară gestul unui pilot putea fi văzut drept prietenos, astăzi el este catalogat drept un risc major pentru siguranța aeronavei și a tuturor celor aflați la bord.

Cine este „pisica neagră” a aviației

Laura Aurelia Grigore, stewardesă de origine română, a devenit cunoscută sub porecla de „Pisica Neagră” după ce a supraviețuit în mod incredibil mai multor accidente aviatice. Numele i-a fost dat de colegi și de presă, pentru că oriunde zbura părea să fie urmată de ghinion. Primul mare incident a avut loc în 1980, când avionul Tarom în care se afla s-a prăbușit în oceanul Atlantic, lângă coastele Mauritaniei. Deși era însărcinată în prima lună, Laura a sărit în apă, a încercat să găsească bărcile de salvare și apoi a coordonat un grup de pasageri până la sosirea echipajelor de intervenție.

„Pisica neagră” a aviației, care s-a prăbușit de două ori cu avionul, face dezvăluiri despre Adrian Iovan: „Crăpa cu el la manșă”
Laura Aurelia Grigore a supraviețuit de 2 ori, în urma unor accidente aviatice
Foto: Facebook

Câțiva ani mai târziu, în 1986, viața i-a mai oferit o încercare dramatică: se afla la bordul unui Antonov care a luat foc la aterizare. De fiecare dată a scăpat cu viață, dar experiențele au lăsat urme adânci. În plus, cariera ei a fost presărată și cu alte incidente periculoase: aeronave lovite de fulger, depresurizări bruște, opriri de motoare, ba chiar și un zbor cu bombă la bord. Toate acestea au consolidat imaginea de „Pisica Neagră”, femeia care, deși urmărită de accidente, a găsit mereu puterea să supraviețuiască.

 

Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Recomandarile noastre
Stiri parteneri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *