Simona Ionescu / Redactor Șef

Jurnalista care a muncit jumătate din viață pentru societate, iar acum face agricultură de top

Jurnalista care a muncit jumătate din viață pentru societate, iar acum face agricultură de top
Jurnalista Narcisa Iorga este o fostă colegă de-a noastră care a activat în presa centrală vreo 25 de ani. Foarte incisivă în articolele de politică internă, Narcisa era extrem de riguroasă în documentare, inclusiv cea legislativă, pentru a-și argumenta opiniile. Astăzi, presa a rămas pentru ea o pasiune, nicidecum un abandon. Dar s-a reinventat într-o nouă activitate. A învățat, a făcut cursuri și de câțiva ani face lucruri miraculoase.

Narcisa Iorga a plecat din presă și a ales o altfel de libertate. Acum este antrepenor și creator de cosmetice naturale si de cadouri speciale la Herball – Cosmetice cu plante medicinale, firma familiei pe care a înființat-o. Pentru a face cu mânuțele ei creme naturale, apă de lavandă și săpunuri naturale a urmat cursuri de specialitate timp de doi ani.

Părinții și bunicii i-au lăsat moștenire o casă și o livadă, așa că familia s-a decis: lasă Bucureștiul pentru iarnă și face agricultură. Jurnalista Narcisa Iorga a lăsat în albumul cu amintiri trecutul de fost membru al Consiliului Național al Audiovizualului, director de comunicare la PDL, producător TV la Antena 1 și la emisiunea Marius Tucă Show, publicist comentator politică internă la Evenimentul zilei, redactor, Șef secție politică internă, redactor șef adjunct la Jurnalul Național.

Narcisa Iorga:  „Am început de la zero, altă viață”

Narcisa Iorga  și-a scris povestea pe pagina ei de Facebook, ca un exemplu că atunci când îți propui ceva și ai ambiție, pot să reușești.

Iată ce scrie:

„Am lăsat tot ce învățasem în materie profesională și am început de la zero, altă viață. Ajunsesem destul de sus. De fapt, în vârf. Nu cred că puteam urca mai mult, având în vedere personalitatea mea, lipsa de „capabilități” – cât urăsc acest termen de contorsionare a coloanei vertebrale! -, absența oricărui tip de relații cu băieții cu ochi albaștri și, mai ales, tabula rasa în privința șantajului.

șampania newyorkeză românească
Jurnalista Narcisa Iorga

Mi-a fost greu, căci lăsăm tot ce știam și începeam ceva despre care nu știam nimic. La 50 de ani, nu la 30.

Fără investiții, că, deh, nu am avut niciodată contracte mari, ci doar de supraviețuire. Cu singurul venit cert din salariul soțului, care a reprezentat întotdeauna o plasa de siguranță. Cu pași mici, dar cu o mare credință că Dumnezeu mă va ajută, dacă El m-a pus pe drumul acesta.

Nu v-am povestit niciodată. O fac acum, de drag. Unii, mulți dintre cei care mă cunosc mai de mult, se întreabă de ce am ajuns să fac agricultură. Am ajuns, că și când ar fi ceva înjositor. Nu, nu e!
E minunat. Foarte greu, cu pământ pe sub unghii, cu tălpi dublate de noroi la încălțăminte, cu 2-3 ore dormite pe noapte, dar atât de liber, doar tu cu Dumnezeu. Să-i simți mâna pe umăr, atunci când crezi că totul e în zadar.

Soțul Narcisei a fost decanul unei Facultăți de Drept

Doamnelor și domnilor,
Soțul meu a predat drept civil, la Academia de Poliție. A fost decanul Facultății de Drept, din această universitate. Este respectat și iubit de o „țară întreagă” de ofițeri, pe care i-a crescut în Academie. Acum crește fructe cu gust, pe care împreună cu fiul nostru, și el absolvent de Drept, le livrăm personal clienților noștri din București și localitățile învecinate.

Nu e nicio rușine să muncești pământul, chiar dacă ești intelectual. Noi suntem mândri de tot ceea ce am construit și de faptul că putem trece ușor de la condei și catedră, la sapă și secera. Câți dintre cei care ne conduc, azi, ar putea? Câți dintre ei ar ști? Câți dintre ei înțeleg?

Din când în când, mai scriu despre incapacitatea și tupeul lor, din poziția mea de cunoscător, al lor, de peste 30 de ani, și al realității. Primesc lecții doar de la cei care pot fi cel puțin la nivelul meu. Nu mai jos.

Mulțumim din suflet tuturor celor care ne apreciază și ne susțin, căci fără sprijinul lor, nu am putea să ne dezvoltăm.
Dorim să creștem această mică afacere de familie și ne bucurăm să vedem tot mai mulți tineri care se îndreaptă către business-uri în agricultură și agro-turism. E un semn de sănătate a națiunii. Avem un viitor bun, dacă nu vom fi încurcați de politică.
Să fim sănătoși!”.

Cum ne ajută lavanda ca să scăpăm de țânțari

De la Narcisa Iorga am aflat cât de prețioasă este lavanda. Nu doar ca să o punem în glastră sau între haine că să miroasă totul frumos, ci și pentru a alunga insectele care ne supără vara.

Pentru a scapa de țânțari în mod natural, metoda lavandei pe care o recomandă Narcisa este extrem de eficace. Țânțarii urăsc mirosul acestei plante, ceea ce face ca să scapi de țânțari foarte ușor. Dacă cultivi lavandă în jurul casei tale, vei constata că pișcăturile de țânțari vor scădea considerabil. De asemenea, puteți folosi ulei esențial de lavandă pe piele pentru protecție suplimentară.

Pe site-ul HERBALL există un produs nou: spray repelent anti-țânțari. Este 100% natural, fără alcool, fără conservant, fără parfum sintetic, fără ulei esențial adăugat, cu miros natural floral, de lavandă. Potrivit și celor mai sensibile tipuri de piele.
narcisa iorga solutie anti tantari
MOD DE FOLOSIRE: Se pulverizează pe brațe și pe picioare sau pe haine, ori pe materialele textile care se află în imediata dvs. apropiere: prosoape, fețe de masă, șervete din pânză, perdele, huse de mobilier, lenjerii de pat etc.
Soluția nu conține substanțe grase, deci nu pătează. Sprayul îl puteți cumpăra de pe site-ul pe care vi-l indic la final. Îl primiți într-un set format dintr-o sticlă ambră de 100 mL cu pulverizator (plină) și o rezervă de 500 mL. Vă recomand și crema de gălbenele care e minunată, la fel cu fructele din grădina familiei Iorga pe care, noi, vechi clienți, ne întrecem să postăm comanda fiindcă cerința pentru căpșuni, zmeură și mure este foarte mare. Căutați pe Facebook pagina Fructe cu gust, și vă veți convinge! Oamenii aceștia muncesc mult, dar acum o fac pentru ei!

Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.


Informațiile publicate de retetesivedete.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Recomandarile noastre
Stiri parteneri