A murit Șuier! Cel mai iubit polițist din România a fost devotat serviciului până în ultima clipă
Este doliu în rândul Poliției Române. Cel mai iubit câine polițist, Șuier, a murit. Fusese pensionat anul acesta, iar stăpânul lui spera să se mai bucure de prezența patrupedului încă mult timp.
Șuier a ajuns cel mai cunoscut polițist român. Patrupedul a fost devotat serviciului până în ultima clipă. El a devenit faimos pentru activitatea sa în cadrul Poliției Române, ca și câine de patrulare și de detectare a drogurilor. Era un ciobănesc german, antrenat la Centrul Chinologic Sibiu, unde a devenit un simbol al luptei antidrog datorită rezultatelor obținute și prezenței sale în numeroase acțiuni publice.
„Ne luăm rămas-bun de la Șuier, un suflet nobil și un adevărat simbol al loialității, curajului și devotamentului în slujba legii. Prin munca sa neobosită, a vegheat la siguranța comunității și a fost prezent, tăcut, dar hotărât, în îndeplinirea celor mai grele misiuni. A fost mai mult decât un coleg, a fost un camarad de nădejde. Odihnește-te în pace, drag prieten! Nu te vom uita niciodată”, a transmis Poliția Română.

Centrul Chinologic din Sibiu, a transmis, de asemenea, un mesaj.
„Astăzi, Centrul Chinologic Sibiu își ia rămas-bun de la Șuier, câine polițist emblematic, care a servit cu devotament și profesionalism, contribuind esențial la misiunile de menținere a siguranței publice și la protejarea comunității. La doar un an de la ieșirea la pensie, plecarea lui este cu atât mai dureroasă. Șuier a fost mai mult decât un partener de intervenție: a fost un coleg loial, echilibrat și de încredere, un exemplu de disciplină și curaj, respectat de toți cei care au lucrat alături de el. Transmitem sincere condoleanțe conductorului și întregii echipe care i-a fost aproape de-a lungul anilor. Respectul nostru pentru serviciul său rămâne deplin, iar amintirea lui va rămâne parte din istoria și spiritul Centrului Chinologic. Drum lin, Șuier. Odihnește-te în pace”, a scris comisar-șef de poliție Ramona-Maria Bădescu.
Anunțul morții lui Șuier a întristat mii de români. Unii și-au amintit că participau la festivaluri și evenimente doar ca să îl vadă, să îl cunoască.
„Frumusețe neagră, am parcurs un drum în 25 martie ’25, doar să te văd și să te ating… Drum lin și joacă eternă între îngeri”, a transmis cineva.
„Ai fost, ești și vei fi cel mai iubit angajat al MAI din toate timpurile… prea puțin, totuși. Drum lin!”, a mai scris un cetățean.
„Off, e foarte greu când te părăsește un așa prieten credincios!”, a spus un alt internaut.
Numele „Șuier” i-a fost dat pentru că, atunci când era pui, nu lătra, ci scotea un sunet asemănător unui șuierat, iar acesta i-a rămas ca nume. A devenit foarte cunoscut după ce Poliția Română a început să îl prezinte în postări pe rețelele sociale și la evenimente precum festivalurile UNTOLD și Neversea, unde putea fi văzut alături de oameni și autorități.

În timpul pandemiei de COVID-19, o fotografie cu el demonstrând modul corect de purtare a măștii faciale a devenit virală.
Câinele polițist Șuier a activat aproximativ 7 ani în slujba Poliției, fiind unul dintre cei mai cunoscuți câini-polițiști din România. A ajutat la detectarea drogurilor și a participat la numeroase misiuni. La vârsta de aproximativ 9 ani, în martie 2025, a fost pensionat din activitate. După pensionare, a fost adoptat de partenerul său uman, Rareș Turbucz, alături de care lucrase la Centrul Chinologic din Sibiu.
„Îmi pare atât de rău! Îi doream o pensie lungă lui Șuier. Sper să fie înmormântat cu onoruri!”, a transmis un alt român la auzul veștii că a murit câinele Șuier.
Foto: Facebook
Vrei să critici sau să lauzi ceva? Atunci nu ezita să ne scrii în Comentarii! Exprimă opinia într-un limbaj civilizat!
Face parte din echipa Rețete și vedete încă de la lansarea publicației, în 2020, aducând cu ea o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, la Evenimentul Zilei, dar și în agenții de presă internaționale (Agence France Presse și Associated Press) și radio (Radio 21). De asemenea, activează cu succes și în domeniul relațiilor publice, îmbrățișând proiecte de PR cultural și de business. Este, de mulți ani, PR-ul Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara și co-fondator la o publicație unică în peisajul media național, dedicată celor mici și părinților lor, Știri pentru copii.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook