Ce i-a spus Ludovic Orban lui Marian Godină, care l-a compătimit că nu va avea acces la Cotroceni, de 1 decembrie
Telenovelă. Așa vede președintele României plecarea lui Ludovic Orban de la Cotroceni. Ca să-i mai ia din supărare, Marian Godină s-a gândit ca de 1 decembrie să-i țină de urât.
Ludovic Orban a fost eliberat recent din funcția de consilier prezidențial de Nicușor Dan. Ca să nu se simtă singur de 1 decembrie, Ziua națională a României, mai în glumă, mai în serios, Marian Godină l-a invitat la un mic la celebrul Cocoșatu.
„Felicitări, domnule Orban. Acum nu mai mergeți nici dumneavoastră la recepția de 1 decembrie de la Cotroceni. Putem merge la Cocoșatu împreună să mâncăm nici mici, dacă e…”, a fost mesajul polițistului.
Ludovic Orban a refuzat elegant, motivând că „mi-ar face plăcere. Am o singură problemă, de meniu. Sunt lactovegetarian”.

Internauții, care au considerat invitația „tare” și răspunsul „mișto”, au sărit imediat cu recomandări pentru Marian Godină. „Tu doi mici și o bere și Nea Orban, un pahar de lapte cu chia și soi”, „Băi, ce român e ăsta de nu bea bere și nu mănâncă mici? Fătălău!”, „Lui îi comandați mici din soia.
Își mai aduce aminte de comunism”, sunt doar câteva dintre comentariile celor din online. A existat și o persoană care e de părere că „dacă mai aduni vreo doi, trei, vine și Nicușor la Cocoșatu’”.
Întrebat de ce l-a demis pe Orban din funcția de consilier prezidențial, președintele Nicușor Dan a spus că toată această poveste i se pare o televenolă, dând de înțeles că politicianul nu a jucat cum i s-a cântat.
„Eu cred că oriunde în lumea asta, în Portugalia, în Slovenia, când un demnitar are un consilier și consilierul ăla în mod repetat spune altceva decât spune demnitarul, demnitarul îl cheamă și îi spune calm și ferm:
«Îmi pare rău, nu mai putem continua». Și în momentul ăla consilierul scrie o demisie și ei împreună comunică: «Ne-am despărțit amiabil». Asta cred eu că trebuia să se întâmple. Uneori se mai întâmplă telenovele”, a fost răspunsul lui Nicușor Dan.
Vrei să critici sau să lauzi ceva? Atunci nu ezita să ne scrii în Comentarii! Exprimă opinia într-un limbaj civilizat!
Jurnalistă cu peste 20 de ani de experiență, a debutat ca redactor la cotidianul Tineretul Liber, apoi a contribuit la dezvoltarea altor proiecte. A scris pentru „Evenimentul Zilei”, „Curentul”, „Monitorul de București”, revistele „Felicia” și „Taifasuri”. Din anul 2021 este activă pe site-ul Rețete și Vedete. La toate publicațiile enumerate a publicat articole pe actualitate, lifestyle, monden, medicină naturistă, sănătate, reportaje, religie, horoscop, editoriale.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook