Fiica Andreei Marin a dat fuga peste Ocean. Primele imagini din campusul facultății unde se va muta

Fiica Andreei Marin și a lui Ștefan Bănică Jr. are 17 ani și a studiat la una dintre școlile private de elită din România. Este elevă în ultimul an de liceu și a fost admisă la o universitate celebră de peste Ocean. A dat o fugă acolo pentru a-și pregăti terenul pentru mutare.
Ana Violeta Bănică a fost admisă anul trecut la College of Arts and Sciences din cadrul Universității Cornell, una dintre cele mai apreciate instituții de învățământ superior din Statele Unite ale Americii.
Violeta va începe studiile din toamna anului 2025, atunci când se va muta din România în America. Primul semestru începe în luna septembrie. Zilele acestea, adolescenta se află la New York, la universitate. Ea nu pierde timpul acolo și îmbină utilul cu plăcutul. Noaptea, a ieșit să se plimbe admirând zgârie-norii luminați, dar a arătat și imagini din interiorul școlii unde va studia peste numai câteva luni.
Universitatea Cornell face parte din Ivy League. Ea se găsește în Ithaca, New York. Este o universitate privată, de tip land-grant, care beneficiază în fiecare an de fondurile oferite de către statul New York în beneficiul unei educații superioare. Taxa școlară pentru studii de licență este în valoare de 66.000 de dolari.
Ivy League (Liga Ivies) este un grup de opt universități din nord-estul Statelor Unite, de mare prestigiu academic și social, membre ale confederației atletice de fotbal american interuniversitar încă din 1870. Liga este formată din universitățile Harvard, Yale, Princeton, Columbia, Brown, Cornell, Pennsylvania și Colegiul Dartmouth.
Chiar dacă este conștientă că îi va fi dor de fiica ei, Andreea Marin a susținut-o din toate puterile pe fiica ei pentru a pleca la studii în afara țării. Cele două au o relație specială, dincolo de una obișnuită de mamă-fiică.
„Nu mă așteptam să fii așa supportive. Nu că nu mă așteptam să fii alături de mine, asta știam că o să faci. Dar uneori erai mai pasionată decât eram eu! Adică erai mai informată decât mine! Și m-a șocat cât de tare te-ai implicat. Apreciez foarte tare și te iubesc”, i-a spus Violeta Bănică mamei sale în legătură cu plecarea în America.
View this post on Instagram
Ori de câte ori a avut ocazia, fosta „zână” a surprizelor a avut exclusiv cuvinte de apreciere.
„Eu nu prea am ajutat-o pe Violeta la lecții. Am fost un părinte norocos, am avut un copil pasionat de ceea ce învăța”, a spus Andreea Marin.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook