Ghinionul se ține lanț de familia regretatului Mihai Leu. Marco, fiul său, a avut accident cu mașina tatălui

Marco, fiul lui Mihai Leu, care s-a aflat la volanul unui Audi R8 GT3, chiar mașina de concurs a tatălui său, a pierdut controlul vehiculului dar, din fericire, a scăpat teafăr.
Potrivit primelor informații oferite de opiniatimisoarei.ro, frânele mașinii ar fi cedat, iar vehiculul a rupt un parapet de beton și s-a urcat peste o Tesla parcată în zonă, cauzând avarii serioase mașinii de concurs.
Marco Leu a fost testat cu alcooltestul, rezultatul fiind negativ. Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. Echipaje de ambulanță și pompieri au intervenit la fața locului, iar raliul a fost oprit temporar.
Marco Leu nu a pățit nimic, dar copilotul a fost rănit ușor, fiind preluat de medici și dus la spital pentru îngrijiri.
„În data de 09 august a.c., în timpul unei competiții de raliu, un pilot în vârstă de 22 de ani, a ieșit cu autovehiculul pe care îl conducea în afara pistei de raliu de pe Bulevardul I.C. Brătianu, intrând în coliziune cu un autoturism parcat.
În urma impactului a rezultat o victimă, respectiv un bărbat de 64 de ani, copilot în autovehicul. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, au transmis reprezentanții IPJ Timiș.
Super Rally Timișoara, un eveniment unic în peisajul automobilismului românesc, a fost creat de Mihai Leu, iar ediția din acest an, Trofeul Profi Timișoara, i-a fost dedicată fondatorului său.
Marco Leu urma să deschidă competiția cu Audi R8 GT3, mașina pe care tatăl său a folosit-o în ultimii ani. Printre piloții participanți se numără Vali Porcișteanu, campion național de raliuri și timișoreni precum Leo Borlovan, Radu Benea, Nicolas Benea, Cristian Șugar, Sergiu „Gao” Tîrlă și Sorin Mihoc.
Competiția a adus împreună 26 de piloți din toată România, iar printre cei mai titrați se numără Vali Porcișteanu, campion național absolut de raliuri. Piloții concurează pe un traseu urban spectaculos, cu start din Piața Iancu Huniade și parcul service amplasat în parcarea Modex.
Evenimentul a început sâmbătă dimineață, cu antrenamente și recunoașteri, urmând manșele oficiale de la ora 14.00. Premiera va avea loc la ora 16:00, în Parcul Service. Accidentul a avut loc în timpul calificărilor și a dus la o oprire temporară a competiției.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook