Începe cel mai mare festival din flori din România, West Side Flower Fest! Vizitatorii vor admira rochia realizată din 1000 de trandafiri reciclabili
Evenimentul va avea loc pe o suprafață de 43.000 de mp, în Parcul Drumul Taberei și pe o parte din Bulevardul Taberei, între strada Brașov și Aleea Poiana Muntelui. Perimetrul va fi închis circulației rutiere, de joi 8 iunie, ora 20.30, până pe 12 iunie, la ora 5.00.
Toți care vor veni de festival flori România se vor bucura de aranjamente florale gigant, dar și grădini tematice și senzoriale, concerte, precum și spectacole pentru cei mici și ateliere. Grădini tematice (romantică, aromatică, decorativă de legume sau cu flori reperente etc.) și senzoriale vor fi amenjate de peisagiști, printre care și cei de la ADPDU Sector 6, care înfrumusețează parcurile și străzile din comunitate.

O altă surpriză va fi faptul că toți vizitatorii vor putea admira rochia confecționată din 1.000 de trandafiri reciclabili. „Unul dintre evenimentele de referință pe care-l vom organiza anual de acum înainte este West Side Flower Fest. Festivalul florilor. Va fi în stradă, în proximitatea serelor din Parcul Drumul Taberei, pe principiul străzilor deschise, și vom avea nenumărate surprize”, a anunțat primarul Ciprian Ciucu.
Festivalul reunește 50 de expozanți și o pleiadă de specialiști din industria de flori și plante: peisagiști și artiști florali, printre care se numără și Nicu Bocancea, medaliat și premiat la cele mai renumite competiții internaționale de profil. Specialistul este al 4-lea florist al Europei și va lucra pentru Flower Fest aranjamente gigant, unice, dar și un labirint pentru copii.
Studenții unei universități de profil vor proiecta minigrădini ce vor fi apoi puse în operă în Parcul Drumul Taberei, iar seniorii, alături de specialiști, vor confecționa o rochie din 1.000 de trandafiri reciclabili. Vor fi ateliere pentru copii și adulți, care vor învăța să facă aranjamente florale, concerte, spectacole pentru cei mici, dar și un concurs pentru floriști amatori.

În cadrul evenimentului, va fi organizată Conferința „Biodiversitate și sustenabilitate în Sectorul 6”, ce va avea loc în cadrul săptămânii verzi a Comisiei Europene. De-a lungul Bd. Drumul Taberei, zona închisă, pe lângă expozanți de flori cu vânzare, care vor sosi cu zeci de soiuri, va fi și street food cu mâncăruri alese.
West Side Flower Fest este festival flori România care va uimi 100.000 de vizitatori cu aranjamente florale gigant și grădini tematice unice. Acest festival flori România oferă experience senzorial la 43.000 mp, cu ateliere creative și spectacole pentru familie. Rochia din trandafiri reciclabili devine piesa de rezistență a acestui festival flori România de 5 zile, în Parcul Drumul Taberei. Wiz Khalifa, trimis la pușcărie de statul român. Gestul făcut la festival i-a adus o pedeapsă cu executare.
Jurnalistă cu peste 20 de ani de experiență, a debutat ca redactor la cotidianul Tineretul Liber, apoi a contribuit la dezvoltarea altor proiecte. A scris pentru „Evenimentul Zilei”, „Curentul”, „Monitorul de București”, revistele „Felicia” și „Taifasuri”. Din anul 2021 este activă pe site-ul Rețete și Vedete. La toate publicațiile enumerate a publicat articole pe actualitate, lifestyle, monden, medicină naturistă, sănătate, reportaje, religie, horoscop, editoriale.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook