Simona Ionescu / Redactor Șef

Scandalul din AUR continuă să zguduie scena politică din România, iar ultimele evenimente aduc noi tensiuni și întrebări despre modul în care funcționează partidul. 

Alexandru Virgil Zidaru, cunoscut sub pseudonimul Makaveli, a anunțat recent că a părăsit țara, invocând temeri legate de posibile presiuni sau înscenări, după ce a făcut dezvăluiri despre sume de bani și jocuri de culise în interiorul formațiunii. Decizia sa a fost făcută publică printr-un videoclip postat pe TikTok.

Makaveli a plecat din țară. Spune că revine când îl cheamă autoritățile

În materialul video, Makaveli explică clar motivele plecării sale: „N-am mai vrut să stau în țară aceste 2-3 zile, 4 zile până mă cheamă. Nu că mă împușcă cineva sau că mă bate cineva. Pur și simplu n-am vrut să dau ocazia ca să mi se însceneze ceva, adică vreo 2-3 grame pe la roata de la mașină, chestii din astea, că ăștia se pricep”. Aceasta arată că decizia nu are legătură cu un pericol fizic direct, ci cu dorința de a evita o posibilă implicare într-un scandal fabricat, evidențiind dimensiunea tensionată a scandalului din AUR.

Scandalul din AUR continuă. Makaveli spune dacă George Simion știa de banii primiți, apoi pleacă din țară
Makaveli în studioul Realitatea Plus
Foto: Instagram Makaveli

Makaveli a făcut referire și la cazuri publice pentru a-și justifica temerile, invocând experiența fostului deputat Cristian Rizea. „N-ați văzut la Rizea? Dom’le, a fost prins cu droguri la volan. Mi-am luat și eu niște măsuri de precauție, că e normal până la urmă, că știm cine suntem”, a spus el, subliniind că acțiunile sale sunt preventive, nu reactive. Aceste declarații vin după săptămâni de dezvăluiri în care Makaveli a acuzat o serie de manipulări interne și tranzacții financiare în cadrul partidului.

George Simion nu știa de banii primiți pentru a se retrage din cursă, susține Makaveli

În ceea ce privește implicarea directă a lui George Simion, Makaveli a fost ferm în clarificări. „Nu mi-a zis Simion niciodată «retrage-te» sau «îți dau ceva». Singura chestie e că m-a întrebat pe 3 ianuarie, la Parlament: «Bă, dar nu vrei să facem o alianță?». Atât”. Această afirmație indică faptul că, potrivit lui Makaveli, liderul AUR nu ar fi fost la curent cu sumele de bani implicate în obținerea semnăturilor și în alte tranzacții discutate public de influencer. Totuși, scandalul din AUR continuă să ridice întrebări despre cât de mult controlează Simion cu adevărat deciziile interne ale partidului.

Makaveli a mai explicat și relațiile sale cu Anca Alexandrescu, menționând că acestea nu au fost condiționate de vreo intervenție a liderului partidului. „Nu are absolut nicio legătură (n.r. Anca Alexandrescu). Cu mine s-a purtat frumos acea femeie… Mi-a luat și apărarea de câteva ori. Și chiar dacă mă va jigni la emisiune, nu judec. Înțeleg că lucrează acolo”, a spus el referindu-se la Anca Alexandrescu.

George Simion nu a oferit nici până acum un punct de vedere

În paralel, George Simion nu a făcut declarații publice privind ultimele tensiuni sau plecarea lui Makaveli. Conform imaginilor publicate pe rețelele de socializare, Simion se află în Texas, SUA, participând la Adunarea anuală a Conferinței de Acțiune Politică Conservatoare. Lipsa comentariilor din partea liderului adaugă o nouă dimensiune scandalului din AUR, ridicând întrebări despre strategia partidului în contextul acestor dezvăluiri.

Plecarea lui Makaveli din România vine după ce acesta a făcut publice detalii despre bani plătiți pentru semnături, presiuni exercitate asupra candidaților și negocieri obscure între membri influenți ai partidului. În videoclipul său, el subliniază că plecarea sa este temporară și are scopul de a evita implicarea într-o posibilă înscenare, ceea ce reflectă tensiunea crescândă din interiorul AUR.

Scandalul din AUR continuă. Makaveli spune dacă George Simion știa de banii primiți, apoi pleacă din țară
George Simion susține că se află în Texas
Foto: Instagram

Scandalul din AUR, inițial perceput ca un conflict intern, devine astfel un subiect de interes național, implicând atât actorii politici, cât și mediul online. Plecarea lui Makaveli și absența lui Simion din țară demonstrează că tensiunile nu sunt doar interne, ci au și implicații asupra imaginii publice și credibilității partidului. Cu fiecare zi care trece, atenția rămâne concentrată asupra modului în care AUR va gestiona aceste dezvăluiri și asupra viitorului liderilor săi în fața publicului.

Astfel, scandalul din AUR continuă să domine agenda politică, iar evoluția acestuia, cu plecarea lui Makaveli și absența lui Simion, adaugă noi elemente controversate ce vor fi urmărite îndeaproape. 

Citește și: Enigma din scandalul din AUR: știa George Simion că Makaveli a primit bani că să se retragă din cursa electorală?

Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Recomandarile noastre