Simona Ionescu / Redactor Șef

WTA a anunțat clasamentul oficial. Cum stau Halep și celelalte românce

Dacă mai câștigă un meci în turneul Roland Garros, Simona Halep ar putea ajunge din nou numărul 1 WTA. Ea a mai deținut poziția timp de 16 săptămâni, între 9 octombrie 2017 și 28 ianuarie 2018. Acum ar putea reveni pe poziție, o departe un singur meci.

Women’s Tennis Association a anunțat, luni dimineață, clasamentul oficial. Simona Halep a obținut o victorie în primul tur al turneului Roland Garros și se situează pe poziția a doua WTA, la mai puțin de 2.000 de puncte față de prima clasată, tenismena Ashleigh Barty.

Cu o victorie la Paris, reprezentanta noastră Simona Halep ar urca pe primul loc al ierarhiei mondiale.

Belinda Bencic 4.010p.

Celelalte tenismene românce ocupă poziții mai îndepărtate în clasament. Patricia Țig e pe locul 59 – 1.105p (-1), Irina Befu ocupă locul 73 – 932p (-1),
Sorana Cîrstea este pe 84 – 839p (-1), Ana Bogdan pe 93 – 755p, Monica Niculescu pe poziția 141 – 480p, urmată de Irina Bara – 479p. Ultimele trei clasate sunt Jaqueline Cristian – poziția 167 – 412p, Gabriela Ruse, pe 179 -377p și Laura Ioana Paar, 327p, a 199-a pe listă.

Simonei Halep i s-a cântat ”La mulți ani” pe teren

Românca a învins-o în primul tur pe Sara Sorribes Tormo. Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în turul 2 la Roland Garros după ce a trecut de tenismena Sara Sorribes Tormo, locul 70 WTA, cu scorul de 6-4, 6-0. Aceasta a fost cea de-a 15-a victorie consecutivă a Simonei Halep. Ea a avut parte însă de emoții și mai mari. Cum a fost și ziua ei, spectatorii  i-au cântat „La mulți ani”. Ea a fost celebrată și acasă, prin urări transmise pe panourile publicitare (foto).

În al doilea tur, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea din partida Irina Begu-Jil Belen Teichmann. Turneul Roland Garros 2020 se desfășoara între 27 septembrie – 11 octombrie.

Sursa foto: Instagram

Dumitru Prunariu, amintiri din Cosmos. A fost primul și singurul român care a zburat în spațiu

Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.