CTP a primit încă o lecție cu privire la David Popovici. Sportivul a arătat cât e de deștept

David Popovici a stârnit discuții ample și aprinse în spațiul online, după ce a dezvăluit că și-a făcut o plăcere și a achiziționat un bolid de lux, un Porsche Spyder. De departe cel mai ofuscat a fost Cristian Tudor Popescu (CTP), a cărui tensiune s-a dus rapid la cote înalte la aflarea veștii.
CTP a fost criticat de mare parte a internetului, pentru că l-a „certat” pe David Popovici pentru achiziție. Nu a fost însă singura lecție primită de jurnalist, căci însăși sportivul i-a demonstrat, indirect, cât de deștept este. Cel care a făcut lumină în întreaga situație a fost Titi Aur, pilot de raliuri care deține și o școală de conducere defensivă și pilotaj.
Cu toate că David Popovici nu a zis nimic despre acest lucru, Titi Aur a dezvăluit că sportivul a fost la el în urmă cu câteva luni. Motivul? Și-a dorit să învețe cum se conduce o astfel de mașină, astfel încât să fie în siguranță atât el, ca șofer, cât și ceilalți participanți la trafic.
David Popovici demonstrează astfel că gestul de a-și achiziționa bolidul nu a fost unul necugetat, așa cum a sugerat CTP, ci a fost unul gândit și pregătit înainte. Înotătorul și-a făcut o plăcere, dar nu a uitat vreo clipă de partea de siguranță, lucru care demonstrează că nu este un tânăr teribilist.
„David este un tânăr excepțional și este și foarte, foarte calculat în tot ce face în viață. Faptul că e îndrăgostit de o mașină, că iubește un automobil, ar trebui să înțeleagă oricine acest lucru dar, din păcate, sunt și unii care nu înțeleg că poți să iubești automobilismul în orice formă, nu neapărat automobilismul sportiv, să-ți placă o mașină, sau să conduci o mașină care este și sigură, și frumoasă. Și David este un tânăr care merită acest lucru“, a declarat Titi Aur.
Pilotul a dezvăluit că David Popovici a făcut un curs de conducere defensivă, înainte de a-și achiziționa mașina puternică.
„A venit acum două luni, trei luni, nu mai știu exact, a făcut împreună cu niște colegi cursul de conducere defensivă. Asta arată din nou cât de conștient este. Înainte de a de a se urca la volanul unui bolid a vrut să înțeleagă cum se conduc mașinile în siguranță. Atenție, nu cursul de conducere sportivă, nu de pilotaj, ci cel de conducere defensivă. Conducere defensivă sau «defensiv» înseamnă să te aperi.
La modul general, vorbind despre termen. Când mergi pe stradă trebuie să te aperi de două lucruri. Unu, să nu greșești tu, deci să știi ce să faci ca să nu te pui singuri în pericol, și trebuie să înțelegem că foarte mulți dintre noi ne punem în pericol făcând manevre greșite, intenționat sau nu, din neștiință. Și doi, să te aperi de ce greșesc ceilalți. Adică, pentru a ajunge în siguranță undeva trebuie să nu greșești, dar și să te aperi. Și asta se face la cursul de conducere defensivă. Se învață tot felul de proceduri prin care stăpânești mașina, faci manevre care sunt și legale, dar și în interiorul conducerii defensive“, a detaliat Titi Aur pentru presă.
Între timp, internetul s-a umplut de glume la adresa lui CTP și a dezgustului arătat de acesta. Internauții au distribuit pe rețelele sociale sute de meme-uri, care mai de care mai amuzante, realizate cu tehnici AI.
Astfel, CTP și David Popovici apar împreună, în aceeași mașină în mai multe meme-uri. Doar tipul automobilului diferă, de la bolizi de lux la Dacii vechi și ponosite.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook