Actorul din serialul „Roseanne” spune cum a slăbit 90 de kilograme. Are 73 de ani și arată mai bine ca niciodată

La 73 de ani, John Goodman, actorul din „Roseanne” radiază o energie nouă și un aspect vizibil schimbat. Acesta a apărut la premiera filmului „Smurfs”, purtând un costum bleumarin elegant, o cămașă albă, o cravată maro și pantofi asortați. În film, actorul dă voce personajului Papa Smurf, alături de Rihanna și James Corden.
Schimbarea sa fizică majoră a început în jurul anului 2007, când a renunțat la alcool și a început să facă sport, din dorința, spune el, de „a trăi o viață mai bună”.
„Știu că sună siropos, dar a fost o risipă”, declara Goodman în 2010, referindu-se la pierderea inițială de 45 de kilograme.
„E nevoie de multă energie creativă ca să stai degeaba și să te gândești ce o să mai mănânci”.
De atunci, John Goodman a continuat să învețe cum să-și mențină greutatea.
„Pur și simplu m-am oprit din a mânca tot timpul. Îmi luam o mână de mâncare și o duceam direct la gură. Mâncam compulsiv, ca și cum aș fi băut. În trecut, slăbeam 30-35 de kilograme în trei luni, apoi mă recompensam cu un six-pack de bere sau ceva similar și reveneam la vechile obiceiuri”, spunea el într-un interviu în 2016.
La 63 de ani, Goodman recunoștea: „Ajung la o vârstă la care nu-mi mai permit să stau pe loc. M-am săturat, m-am săturat până peste cap să mă privesc în oglindă. Te razi și nici nu mai vrei să te uiți la tine. Devine periculos”.
În plus, Goodman, care a vorbit deschis despre lupta sa cu dependențele de-a lungul anilor, a explicat că a început să își înfrunte obiceiurile nesănătoase investigând cauza lor profundă.
„Cred că încercăm să umplem un gol care nu poate fi umplut decât cu bunătate, cu un fel de spiritualitate—nu vorbesc neapărat despre religie”, a spus el.
„Ci despre credința într-un scop mai înalt decât tine. Iar în loc să umpli golul cu alcool, cocaină sau mâncare, doar recunoști că e acolo. Nu-l poți umple. Și mergi mai departe trăind cu el”.
Goodman a continuat să fie dedicat și antrenamentelor fizice. În 2023, declara că a slabit în total 90 de kilograme și că sportul său preferat este boxul: „De obicei fac o oră, o oră și jumătate de lovit pernele, sacul, învăț jocul de picioare. E grozav”.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook