Regele Charles, un romantic incurabil. Cum a serbat alături de Camilla 20 de ani de căsnicie – Foto

Cu această vizită de stat în premieră, Regele Charles dovedește încă o dată ce romantic incurabil este. A coordonat totul de așa natură încât, în ciuda luptei sale cu cancerul, să o ducă pe regina sa regină, Camilla, în locul preferat de îndrăgostiți. Vizita de stat din Italia are loc exact în perioada în care Charles și Camilla celebrează 20 de ani de la căsătoria lor.
Se vede că între ei sunt sentimente puternice și că radiază de bucurie unul alături de altul. Regele Charles a fost căsătorit cu Prințesa Diana până în 1996, iar pe Camilla a luat-o de soție în 2005. Cu două decenii în urmă, Charles, care era Prinț de Wales atunci, a fost nevoit să-și amâne nunta cu Camilla Parker Bowles pentru a veni singuyr în Italia.
Atunci, el a trebuit să participe la funeraliile Papei Ioan Paul al II-lea la Roma. La 20 de ani distanță, Regele Charles a decis să își aniverseze căsătoria în Italia. Seara aniversării va fi marcată printr-o cină de gală organizată de președintele Mattarella la Quirinale, reședința sa oficială.
Din imaginile devenite publice se vede cât de multă pasiune este încă prezentă între ei, dar și cât de fericită este regina să celebreze 20 de ani de când este soția lui, în cele mai frumoase locuri din Italia.
„Pe măsură ce începem prima noastră vizită în Italia ca Rege și Regină, suntem foarte încântați să sărbătorim a douăzecea aniversare a căsătoriei noastre într-un loc atât de special – și alături de oameni atât de minunați! A presto, Roma și Ravenna!”, au menționat Regele Charles și Regina Camilla într-o postare emoționantă pe rețelele sociale.
Majestățile Lor se află într-o vizită de stat de patru zile în Italia, la solicitarea guvernului britanic. Programul vizitei include întâlniri cu președintele Sergio Mattarella și cu premierul Giorgia Meloni. Regele Charles va deveni primul monarh britanic care se va adresa unei sesiuni comune a Parlamentului italian. De asemenea, cuplul regal va vizita Colosseumul și va asista la un spectacol al Gărzilor Galeze și al Granatierilor din Sardinia.
Întâlnirea planificată cu Papa Francisc pe 7 aprilie a fost anulată din cauza stării Suveranului Pontif, care se recuperează după pneumonie. Cu toate acestea, conform presei internaționale, apariția publică recentă a Papei lasă deschisă posibilitatea unei întâlniri private cu Regele, care este Guvernatorul Suprem al Bisericii Anglicane.
La Ravenna, lângă Bologna, Charles și Camilla vor marca a 80-a aniversare a eliberării provinciei de sub ocupația nazistă de către forțele aliate, pe 10 aprilie 1945, în cadrul unei recepții la primăria orașului. De asemenea, vor vizita mormântul lui Dante, iar Regina va face o excursie singură la muzeul Byron.
Amintim că Regele Charles a revenit la îndatoririle oficiale publice după ce luna trecută a anulat o serie de angajamente, când a avut efecte secundare în urma tratamentului pentru cancer. La momentul respectiv, Palatul Buckingham a anunțat că Regele „a necesitat o scurtă perioadă de observație în spital”.
Precizare: Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice. Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Ne puteți urmări și pe Google News sau pe pagina noastră de Facebook